SCHOOL MANAGEMENT STAFF
Felicia Jackson

Felicia Jackson

Principal

Ahmed James-Bright

Ahmed James-Bright

Vice-Principal Academics

Ekeh Chioma

Ekeh Chioma

Vice-Principal Administration

Shoyombo Yetunde

Shoyombo Yetunde

Asst. Vice-Principal Admin/Head of Boarding

Ikpen Adebimpe

Ikpen Adebimpe

Head of Secondary

Adizet Ainosi Sedi-Inwutube

Adizet Ainosi Sedi-Inwutube

Head of Pre-School and Primary

Afolayan S. Felix

Afolayan S. Felix

S.A to the Governing Council

Olorunfemi Bridget

Olorunfemi Bridget

Admission Officer

Olanipekun (Mrs)

Olanipekun (Mrs)

Proprietress

INSTRUCTIONAL STAFF
Abegunde Olajide (Mrs)

Abegunde Olajide (Mrs)

Nursery 2 Teacher

Adetokunbo Raymond

Adetokunbo Raymond

Language Teacher

Adole Peter Inalegwu

Adole Peter Inalegwu

Mathematics Teacher

Akeh Silvanus

Akeh Silvanus

Primary 3 Teacher

Alamu Olawole Daniel

Alamu Olawole Daniel

Science Teacher

Aleke Grace

Aleke Grace

Home Economics Teacher

Amhenrior Blessing Edosa

Amhenrior Blessing Edosa

Librarian/Media Specialist

Ayem Bem

Ayem Bem

Information Communication Technology (ICT) Teacher

Azzah Sunday

Azzah Sunday

Language Teacher

Bassey Godwin Akpan

Bassey Godwin Akpan

Primary 4 Teacher

Ebereuche Emeka

Ebereuche Emeka

Creative Arts Teacher

Effiong Xavier Cosmas

Effiong Xavier Cosmas

Christian Religion Knowledge/ Spanish Teacher

Egbonrelu Benjamin

Egbonrelu Benjamin

Music Teacher

Egbai Mbang Omini

Egbai Mbang Omini

Government Teacher

Ejesi John

Ejesi John

Primary 4 Teacher

Ejima Ibrahim

Ejima Ibrahim

Science Teacher

Ejiogu Chinedu

Ejiogu Chinedu

Mathematics

Elemowu Comfort

Elemowu Comfort

Pre-Nursery Teacher

Enekwechi Nneka Godwin

Enekwechi Nneka Godwin

Primary 3 Teacher

Eyimoga Emmanuel Okwuludo

Eyimoga Emmanuel Okwuludo

Marketing/Business Studies Teacher

Ezukam Ebere Justina

Ezukam Ebere Justina

Play Group Teacher

Fadero Victor

Fadero Victor

Chemistry Teacher

Fwangwar Emmanuel

Fwangwar Emmanuel

Physical Health Education (PHE) Teacher

Ikpobu Joel Ikwe

Ikpobu Joel Ikwe

English Language Teacher

Ikwunze Anthonia

Ikwunze Anthonia

Nursery 1 Teacher

Isa Yunus

Isa Yunus

Islamic Religion Studies (IRS) Teacher

Jean Yao Kokorah

Jean Yao Kokorah

French Language Teacher

Jite Anita Charlotte

Jite Anita Charlotte

Agric Science Teacher

Jones Folajimi

Jones Folajimi

Mathematics Teacher

Kennedy Onwusu-Ansah

Kennedy Onwusu-Ansah

Primary 6 Teacher

Michael Gloria

Michael Gloria

Primary 5 Teacher

Memunat Shuaibu

Memunat Shuaibu

Nursery 1 Teacher

Mofolorunsho Peter

Mofolorunsho Peter

Information Communication Technology (ICT) Teacher

Musibau Atanda

Musibau Atanda

Student Intervention Specialist

Nana Augustine

Nana Augustine

French Teacher

Negedu Christopher

Negedu Christopher

Physics Teacher

Nmeka Doris Nkechi

Nmeka Doris Nkechi

Primary 1 Teacher

Odum Ifeoma Henrietta

Odum Ifeoma Henrietta

English Teacher

Ogbe John Ogochukwu

Ogbe John Ogochukwu

Information Communication Technology (ICT) Teacher

Obok Michael U.

Obok Michael U.

English Teacher

Orji Alice Agbo

Orji Alice Agbo

Assistant Teacher Playgroup

Oshe Alaba Obatomowo

Oshe Alaba Obatomowo

Primary 2 Teacher

Omaye Peter Arome

Omaye Peter Arome

Basic Science and Technology Teacher

Onwukamuche Esther D.

Onwukamuche Esther D.

Creative Arts Teacher/ Female House Warden

Opara Mary Jane

Opara Mary Jane

Language Teacher

Orunmole Elizabeth

Orunmole Elizabeth

Biology Teacher

Orok Abednego Maxwell

Orok Abednego Maxwell

Account/Commerce Teacher

Oyedepo Morenikeji Toluwalope

Oyedepo Morenikeji Toluwalope

Nursery 2 Teacher

Oyiboka Beauty

Oyiboka Beauty

Primary 1 Teacher

Samuel Temitope Ogunode

Samuel Temitope Ogunode

Mathematics Teacher

Salifu Josephine

Salifu Josephine

Primary 2 Teacher

Salihu Daniel Adavi

Salihu Daniel Adavi

Civic Education Teacher

Segun Adedayo Ojo

Segun Adedayo Ojo

Laboratory Assiatant

Shobande Folorunsho Kehinde

Shobande Folorunsho Kehinde

Agriculural Science Teacher

Udeaja Chidi

Udeaja Chidi

Food and Nutrition Teacher

Utsu Joseph Tersoo

Utsu Joseph Tersoo

Basic Technology Science Teacher

Umoh Daniel

Umoh Daniel

Student Intervention Specialist

Uzoh John Paul

Uzoh John Paul

Physical Health Education Teacher

Yakubu Bulus

Yakubu Bulus

Geography/Tourisim Teacher

Ephraim E.

Ephraim E.

Economics Teacher

Imebong Ekpo Dan

Imebong Ekpo Dan

Assistant Teacher Primary 1

Rosemary Udochukwu

Rosemary Udochukwu

Assistant Teacher Primary 1

                                 NON-INSTRUCTIONAL STAFF

Adeleye Loveth

Adeleye Loveth

Uniform Store Officer

Agbaje Gbemisola

Agbaje Gbemisola

School Secretary

Akaazua Solomon

Akaazua Solomon

Security Officer

Ale Catherine

Ale Catherine

Head Nanny

Al-hasan Titilayo

Al-hasan Titilayo

Office Assistant

Alonge Gbenga

Alonge Gbenga

Book Store Officer

Ameh Simon

Ameh Simon

Driver

Asalu  Toyosi

Asalu Toyosi

Book Store Keeper

Audu Zachariah

Audu Zachariah

Gardener

Augustine Rhoda

House Keeper

Auta Afiniki

Auta Afiniki

House Keeper

Coffie Esther

Coffie Esther

Nanny

David Blessing

David Blessing

Chaperone

Dominic Laraba

Dominic Laraba

Nanny

Edege Justina

Edege Justina

Cleaner

Ejaife Mary

Ejaife Mary

Naany

Emmanuel Martha

Emmanuel Martha

Cleaner

Etim Godwin Joseph

Office Assistant

Fabiyi Akinyele

Fabiyi Akinyele

ICT Administrator

Ibironke Deborah Ife

Account Officer

Igbeneweka Sonia

Igbeneweka Sonia

Chaperon

Ishaya Bitrus

Ishaya Bitrus

Cleaner

Ishaya Clement

Ishaya Clement

Cleaner

Jeremiah Tabitha

Jeremiah Tabitha

Nanny

Joseph Rebecca

Joseph Rebecca

Nanny

John Abu

John Abu

Cleaner

Ladi Maryam Thompson

Ladi Maryam Thompson

Student Account Officer

Nulbert Esther

Nulbert Esther

Nanny

Ogah Bose

Ogah Bose

School Store Keeper

Ogwola Rose

Ogwola Rose

School Nurse

Okpokwu  Victoria

Okpokwu Victoria

Creche care giver

Okunzuwa Julie

Okunzuwa Julie

Cleaner

Oladipo  David

Oladipo David

Driver

Olorunfemi Victoria

Olorunfemi Victoria

Nanny

Olumeyan Solomon

Account Officer

Owoicho James

Owoicho James

Driver

Owonibi Peter

Assistant Account Officer

Oyebade Omolade Oluwaseun

Oyebade Omolade Oluwaseun

School Nurse

Robert  Christiana

Robert Christiana

Chaperon

Stephen James

Stephen James

Driver

Tanko  Precious

Tanko Precious

Chaperon

Tegeri  Keke

Tegeri Keke

Cleaner

Usman Dogo

Usman Dogo

Cleaner

Vincent James Remi

Vincent James Remi

Chaperone

William Asuquo Nse

William Asuquo Nse

Nanny

Williams Danladi

Williams Danladi

Gardener